World of MetinsXS


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

World of MetinsXS
World of MetinsXS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce este un ip ?

In jos

 Ce este un ip ? Empty Ce este un ip ?

Mesaj Scris de A.Levine Mar Sept 11, 2012 10:16 pm

IP este o prescurtare de la Internet Protocol !
In generatia de azi toti stiu decat cuvantul hack( Exemplu : am luat ip-ul unuia cum pot sa-l "hack"-uiesc ? )
Ei bine eu zic ca ar fi mult mai bine sa sti macar cateva despre IP la ce foloseste/de unde provine etc.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IP-ul este un protocol prin care se poate transmite diferite informati. Acest protocol nu se ocupa cu transmiterea "SIGURA" acestor date/informati cum vreti sa le spuneti , insa exista protocoale care se ocupa cu asigurarea informatiilor.
Internet Protocol (IP) este scrisa in sistemul zecimal cu un punct intre fiecare numar de 3 de 2 sau 1 . Sa luam ca exemplu ip-ul : 156.86.59.1 ! Inregula ? Mai departe.
In primul rand trebuie sa stiti ca o parte din IP arata din ce retea sunteti iar a doua parte arata al catelea host este IP-ul tau ! Ne intoarcem la ip-ul de sus : 156.86.59.1 , Suntem din reteaua 156.86 si suntem hostul numaru 59.1
De asemenea Ip-urile sunt grupate pe 5 clase , CLASA A ; CLASA B; CLASA C; CLASA D; CLASA E, dar numai 3 din cele 5 clase sunt folosite pentru comunicare ! iar celelalte 2 sunt folosite cu alt scop , cu ce mai exact sincer nu stiu Oricum nu ne intereseaza !
In acest moment va intrebati cum adica pe clase? Ei bine fiecare clasa are ip-urile el in continuare va voi arata.
Clasa A :
incepand de la ip-ul 1.0.0.0 detine toate ip-urile pana la ip-ul 127.255.255.255
Clasa B :
128.0.0.0 pana la 191.255.255.255
Clasa C :
192.0.0.0 pana la 223.255.255.255
Clasa D :
224.0.0.0 pana la 239.255.255.255
Clasa E
240.0.0.0 pana la 255.255.255.255

ATENTIE :
Nici o data nu va exista ip mai mare de 255.255.255.255 ! Cel putin in ziua de azi

Ce rol are ip-ul ?
Pentru a indentifica un terminal / un pc pe net acesta are nevoie de o denumire / cod pentru autentificare !
De unde unde primim acest IP ?
De la ISP-ul nostru / FIRMA DE UNDE AI NETU !
Daca toti am pune dupa capu nostru un ip la nimereala , poate sasi puna o gramada de conexiuni la internet !
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://zonait.hitforum.ro
A.Levine
A.Levine
Administrator
Administrator

Posts : 940
Reputation : 0
Join date : 19/10/2010
Age : 25
Location : Hunedoara

https://world-of-metin.catsboard.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum